Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Jakie rodzaje pergoli wyróżniamy?
16.06.2023

Jakie rodzaje pergoli wyróżniamy?

Poznaj rodzaje pergoli na rynku i dowiedz się, jak wybrać tę idealną dla siebie.

Pergole: urokliwy sposób na organizację przestrzeni ogrodowej

Pergole to konstrukcje ogrodowe składające się z serii słupów lub filarów, które wspierają wiązar dachowy. Ich głównym celem jest tworzenie cienistych nawierzchni oraz zdefiniowanych podziałów przestrzeni w ogrodzie. Zastosowanie pergoli jest nieograniczone – mogą służyć jako miejsce rozwoju pnączy i roślin, jako wsparcie dla roślin sadowniczych lub warzywniczych oraz jako praktyczne schronienie przed słońcem lub opadami.

Rodzaje pergoli: od tradycyjnych konstrukcji po nowoczesne adaptacje

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów pergoli, których klasyfikacja opiera się na różnych kryteriach, takich jak materiał, styl czy funkcja. Wśród popularnych materiałów na konstrukcję pergoli znajdziemy drewno, aluminium oraz stal nierdzewną. Co więcej, pergole mogą być wolnostojące, przylegające do budynku czy tworzyć tunel między dwoma punktami ogrodu. Styl pergoli także jest zróżnicowany: od prostych struktur tradycyjnych opartych na klasycznych kształtach i zdobieniach, po nowoczesne formy akcentujące minimalizm i geometryczność. Istnieją nawet pergole z automatycznym systemem rolet i oświetleniem LED.

Dopasowanie pergoli do indywidualnych potrzeb

Aby wybrać odpowiednią pergolę, warto zadać sobie pytanie: jakie jest jej główne przeznaczenie? Jeśli celem jest stworzenie cienistego miejsca do odpoczynku, rozważ drewnianą pergolę z roślinnością pnącą. Jeśli natomiast planujesz organizację częstych spotkań grillowych w Krakowie, możesz pomyśleć o pergoli aluminiowej ze wbudowanym oświetleniem LED.

Przemyśl swoje potrzeby, zaplanuj przestrzeń w ogrodzie oraz zastanów się nad tym, jaki styl aranżacji najbardziej Ci odpowiada.